jangafzar
26 شهریور 1401 - 09:06

برنامه‌های متنوع فرهنگی در موکب کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه اجرا می‌شود

کرمانشاه - ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه از فعالیت شبانه‌روزی موکب‌های سه‌گانه‌ی این استان و اجرای برنامه‌های فرهنگی متنوع برای تمامی گروه‌های سنی در این موکب‌ها خبر داد.

«معصومه حسنی‌خونسار» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی همکاران اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه در ارائه خدمات فرهنگی در موکب‌های اربعینی، گفت: از همان ابتدای شهریور و پس از برنامه‌ریزی‌های ابتدایی و تقسیم کار، تقریباً تمام پرسنل اداره‌کل درگیر این پروژه مهم شدند و با اشتیاق و به صورت جهادی تمام توان‌شان را برای برگزاری باکیفیت برنامه‌های فرهنگی در موکب‌های اربعینی‌مان مبذول داشتند.

وی با اشاره به تلاش‌های این اداره‌کل در راه‌اندازی موکب‌ برای ارائه خدمات فرهنگی به زائرین در مسیرهای مرزی منتهی به عراق اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌های ما برای برپایی موکب‌های فرهنگی، با توجه به در اختیار داشتن اماکن متعدد در نهایت به ایجاد سه موکبِ «راه کربلا»، «قصر شیرین» و «خسروی» در کرمانشاه، قصر شیرین و مرز بین‌المللی خسروی انجامید.

حسنی‌خونسار در ادامه با اشاره به موکب «راه کربلا» گفت: این موکب در شهر کرمانشاه و در ابتدای مسیر منتهی به مرز قرار دارد. این موکب در زائرسرای راه کربلا برپا شده و با تجهیزاتی بسیار مناسب (شامل سرویس خواب کامل با ۷۰۰ تخت، در محیطی ۴۰۰ متری) با همکاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کرمانشاه در اختیار اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه قرار گرفته است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه اضافه کرد: باوجود اینکه در مرز بین‌المللی خسروی کتابخانه‌ داشتیم اما به خاطر مساحت کوچک آن تصمیم به یافتن فضایی مناسب‌تر گرفتیم که نتیجه آن همکاری با ارتش و جهاد کشاورزی و راه‌اندازی موکبی با ۸۰ متر مربع بود.

حسنی‌خونسار همچنین موکب «قصرشیرین» را سومین موکب در نظر گرفته شده توسط این اداره‌کل عنوان و خاطرنشان کرد: فضای مجاور کتابخانه عمومی علامه دهخدای این شهرستان با مساحت ۴۰ متر به این موضوع اختصاص داده شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه با اشاره به همراهی‌ و همکاری برخی از سازمان‌ها در تأمین اقلام متناسب با فعالیت‌های فرهنگی این موکب‌ها یادآور شد: با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) مقداری از هدایا و ادعیه‌های مرتبط با برنامه‌ها و فعالیت‌های موکب‌هایمان را تهیه کرده‌ و در اختیار مراجعین قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به برنامه‌های در نظرگرفته شده برای موکب‌های اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه بیان داشت: بیش از هر چیز هدف‌گذاری‌های اصلی‌مان را بر اساس برنامه‌های تدوین شده توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تنظیم و تلاش کردیم با ارائه خدمات مبتنی بر فرهنگ، شیوه‌ای بدیع و جدید در خدمت‌رسانی فرهنگی برای زائرین اباعبدالله‌الحسین(ع) فراهم سازیم.

حسنی‌خونسار افزود: برگزاری برنامه شعرخوانی آیینی ویژه بزرگسالان یکی از برنامه‌های تقریباً ثابت موکب‌های سه‌گانه ما است که به همت محفل ادبی ما برقرار می‌شود. اجرای پرده‌خوانی نیز از برنامه‌های مستمر ما در موکب‌ها است که توسط کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان برای کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. پویش «سلام بر حسین»، نمایش پویانمایی‌های مرتبط با اربعین حسینی و برگزاری نمایشگاه کتاب، بخشی دیگر از برنامه‌های فرهنگی ما در موکب‌ها برای گروه‌های سنی مختلف است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه با اشاره به استقبال زائرین، کودکان و نوجوانان از موکب‌های فرهنگی نهاد در این ایام عنوان کرد: در روزهایی که مرز بسته بود، بسیاری از خانواده‌ها فرزندان خود را با خیال راحت به ما می‌سپردند و ما نیز به صورت شبانه‌روزی همراه آنان بودیم. در روزهای طاقت‌فرسا و گرم آن ایام حتی محوطه کتابخانه دهخدا را نیز به اسکان زائرین اختصاص دادیم و تلاش کردیم تا برای ساعاتی آنها را به ضیافت کتاب با محوریت فرهنگ اربعین دعوت کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: هدف مجموعه اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه در ارائه خدمات فرهنگی به زائرین اربعین، ادای احترام و ارادت به ساحت حضرت اباعبدالله(ع) و خدمتگزاری برای اهداف ارزشمند و متعالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 737275