jangafzar
14 مرداد 1401 - 13:44

وزارت مدیریت بحران باید تشکیل شود

زرین دشت - امام جمعه زرین دشت گفت: با توجه به اینکه هرساله شاهد حوادثی مثل سیل و زلزله و رانش زمین در کشور هستیم، تشکیل وزارت مدیریت بحران یک امر لازم و ضروری است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام غلامرضا دروندپور در خطبه‌های این هفته نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان زرین دشت ضمن تسلیت محرم حسینی اظهار کرد: آنچه که محرم امسال را عاشورایی تر کرده است، رجعت پیکر پاک سردار شهید عبدالله اسکندری و چهار شهید مدافع حرم به کشورمان بود.

خبرنگار مهروی افزود: سردار شهید عبدالله اسکندری از همرزمان حاج احمد متوسلیان و جزو فرماندهان دفاع مقدس بود که بعد از جنگ هم در سنگرهای سازندگی در قرارگاه خاتم و سپس در سمت مدیرکلی بنیاد شهید استان فارس به خدمت مشغول شد.

امام جمعه زرین دشت با بیان اینکه این شهید بزرگوار در سال ۱۳۹۳ در منطقه حلب در یکی از عملیات‌ها اسیر و توسط مزدوران تکفیری به شهادت رسید، تاکید کرد: آنچه که باعث شده شخصیت این سردار عزیز را شبیه شهیدان کربلا نماید این است که وی نخستین شهید ایرانی بود که تکفیری‌ها با بغض و کینه خود، سر از پیکر مطهرش جدا کردند وسر مطهرشان را به نیزه آویختند.

حجت الاسلام دروند پور عنوان کرد: امروز اگر ما می‌خواهیم در مکتب امام حسین علیه السلام گام برداریم، شرط حضور در مکتب امام حسین (ع) دوستی با هر کسی که با ولی خدا و دشمنی با کسانی که با ولی خدا دشمنند، است.

وی ابراز کرد: مسئله امروز ایران، مسئله تداوم و ادامه یک انقلاب بزرگ و بی‌نظیر است.

خطیب جمعه زرین دشت تداوم انقلاب را در گروی ادامه مبارزه با قدرت و سلطه جهانی امپریالیسم که ملّت باید با او مبارزه بکند، دانست.

دروند پور گفت: راه مبارزه با دشمنان، شناخت شیوه‌های دشمنی برای خنثی کردن توطئه آنان است.

وی بر لزوم شناخت جریان‌های سیاسی حاکم بر جامعه تاکید کرد و گفت: این وظیفه ملّت ایران است که با ورود در جهاد تبیین نسبت به شناخت دوست از دشمن تلاش کند، زیرا نظام جمهوری اسلامی ایران متّکی به مردم است و مردم هم با ایمان و روحیه و اعتقادِ خود به این نظام علاقه‌مند و دل‌بسته‌اند و از آن دفاع می‌کنند.

امام جمعه زرین دشت خاطرنشان کرد: کشور ما هم روز به روز در حال رشد و پیشرفت است، البته ممکن است در پاره‌ای از مسائل مشکلاتی وجود داشته باشد این را نمی‌شود انکار کرد اما در مجموع کشور ما رو به جلو حرکت می‌کند.

حجت الاسلام دروند پور در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به آمار مراجع بین‌المللی، بیان داشت: کشور ما ششمین کشور حادثه‌خیز جهان است که از ۴۱ نوع حادثه طبیعی شناخته شده در جهان، امکان وقوع ۳۱ نوع آن در ایران وجود دارد.

وی ادامه داد: حاصل فعالیت سامانه بارشی موسوم به مونسون باعث جان باختن ۸۱ نفر در کشور شد، همین موضوع بر اهمیت متحول شدن ساختار مدیریت بحران در کشور می‌افزاید.

وی ابراز کرد: باید با سیاست‌گذاری درست، تهیه و تنظیم قوانین و استانداردهای لازم و اجرای مناسب آنها، آسیب‌پذیری جامعه را کاهش داده و بالاتر از آن جان و مال مردم را حفظ کرد.

امام جمعه زرین دشت تصریح کرد: به‌دنبال وقوع سیلابهای اخیر و خسارتهای وارده، نارضایتی مردم از عملکرد نظام در مدیریت سوانح در پی داشته، موضوعی که اختصاص به این دولت یا دولت دیگر ندارد بلکه نیازمند آسیب‌شناسی در همه زمان هاست.

او تاکید کرد: با توجه به اینکه هرساله شاهد حوادثی مثل سیل و زلزله و رانش در کشور هستیم، تشکیل وزارت مدیریت بحران یک امر لازم و ضروری است.

دروند پور در خاتمه عنوان کرد: ضمن تسلیت به خانواده‌های جانباختگان سیلاب استهبان و دیگر نقاط کشور، امید وارم که با اصلاح مناسب ساختار مدیریت بحران در کشور شاهد اینگونه حوادث نباشیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 536322