jangafzar
24 مرداد 1401 - 09:11

ثبت نخستین انجمن نژادی گوسفند کشور در استان زنجان

زنجان - ایرنا - به منظور ساماندهی فعالیتهای مرتبط با حفظ خلوص نژادی، تعیین استراتژی های پرورشی و اصلاح نژادی، ارائه آموزشهای تخصصی به بهره برداران و علاقه مندان پرورش گوسفند افشاری، انجمن نژادی گوسفند افشاری در استان زنجان برای اولین بار در کشور راه اندازی شد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان روز دوشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: با هدف کاهش تصدیگری های دولتی کلیه فعالیت های مربوط به توسعه مدیریت و اصلاح نژاد گوسفند افشاری پس از طی مراحل قانونی به این انجمن واگذار می شود.

سیدمحمدعلی صادقی اظهار داشت: گوسفند افشاری یکی از نژادهای سنگین وزن گوسفندی و از منابع مهم ژنتیکی دام سبک ایران است که از پتانسیل مناسبی برای تولید گوشت برخوردار است و نقش مهمی را در تامین گوشت قرمز کشور ایفا می کند.

وی افزود: این نژاد، پایه مناسبی برای کار اصلاحی در زمینه بهبود سرعت رشد، چند قلوزایی، راندمان لاشه و تولید مثل خارج از فصل است و در استان زنجان که خاستگاه اصلی این نژاد بوده و فعالیت های خوبی با همکاری سازمان جهادکشاورزی استان و دانشگاه زنجان، در جهت تبدیل این دام به یک نژاد پر تولید داخلی انجام گرفته است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: از جمله این فعالیت ها می توان به اجرای طرح انتقال ژن چند قلوزایی(FecB) به این نژاد به عنوان مهمترین ژن شناخته شده مؤثّر بر چند قلوزایی در گوسفند و تشکیل هسته اصلاح نژادی توسط بخش خصوصی اشاره کرد.

صادقی ادامه داد: به منظور ساماندهی فعالیتهای مرتبط با حفظ خلوص نژادی، تعیین استراتژی های پرورشی و اصلاح نژادی، ارائه آموزشهای تخصصی به بهره برداران و علاقه مندان پرورش گوسفند افشاری و همچنین ترویج دستاوردهای بدست آمده در زمینه پرورش و اصلاح نژاد این دام، انجمن نژادی گوسفند افشاری در استان زنجان برای اولین بار در کشور با تلاش متخصصین اصلاح نژاد دام استان و پرورش دهندگان گوسفند نژاد افشاری تشکیل و به ثبت رسیده است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 586764