jangafzar
12 شهریور 1401 - 06:40

۵۵ هکتار پارکینگ برای استقرار خودروهای زائران در قصرشیرین فراهم شده است

قصرشیرین- ایرنا- رییس ستاد مدیریت و سامان دهی زائران اربعین حسینی در قصرشیرین از فرام شدن و آماده سازی ۵۵ هکتار پارکینگ برای استقرار خودروهای شخصی زائران در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «محمد حیدری» جمعه شب در محل پایانه بین المللی مرز رسمی خسروی در جمع خبرنگاران افزود: این پارکینگ‌ها در ۱۰ نقطه قصرشیرین واقع شده که از قبل آماده‌سازی و  بخشی از آن‌ها در مسیر کمربندی قصرشیرین قرار گرفته و تعدادی نیز در داخل شهر ایجاد شده است.

وی اظهار داشت: همه امکانات و زیرساخت‌های لازم از جمله نگهبان، ایمنی و روشنایی برای این توقفگاه ها فراهم شده و زائران می توانند با اطمینان خاطر از این مجموعه برای استقرار خودروهای خود استفاده کنند و عازم این سفر زیارتی و معنوی شوند.

سرپرست فرمانداری قصرشیرین در ادامه گفت: همچنین در حال افزایش ظرفیت پارکینگ های موجود در قصرشیرین تا ۸۰ هکتار هستیم ولی ظرفیت موجود پاسخگوی ۵۰ هزار را دارد.

حیدری اضافه کرد: پارکینگ های اختصاصی برای اتوبوس هایی که کار جابجایی زائران را از قصرشیرین به مرز خسروی انجام می‌دهند نیز فراهم شده است.

وی همچنین از افزایش شمار زائران خبرداد و گفت: ۲۵۰ دستگاه اتوبوس و ۱۲۰ دستگاه تاکسی کار جابجایی و انتقال زائران را بر عهده دارد.

حیدری تصریح کرد: همچنین خدمات رسانی توسط مواکب و پارکینگ ها زودتر از زمان موعد آغاز پیاده‌روی های اربعین در قصرشیرین  و مرز خسروی شروع شده و  ۵۸ گیت ورود و خروج نیز برای خدمات رسانی به زائران پیش بینی شده است.

خسروی نزدیکترین مرز به کربلای معلی

خسروی نزدیکترین مرز به کربلای معلیبه گزارش ایرنا؛ قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

مرز خسروی د ر شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی - منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت کشور عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی  - منذریه مسیر اصلی جاده کشورمان به سوی بغداد پایتخت کشور عراق است که این جاده در ادامه به کشور سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می کنند پس از عبور از شهرهای دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می رسند. همچنین پیش از زیارت امام حسین(ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 704147