jangafzar
07 دی 1401 - 09:52

ثبت 225 بقعه درسامانه جامع بانک اطلاعات موقوفات و بقاع کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد گفت: درسامانه جامع بانک مدیریت اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه استان 225 بقعه متبرکه ثبت شده، که مدیریت آن با اوقاف و امور خیریه است.

به گزارش خبرگزاری فارس از گچساران حجت‌الاسلام عباس نصیرالاسلامی در بازدید از بقعه متبرکه امامزاده بی بی حکیمه (س) در گچساران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حرم بی بی حکیمه دختر بلافصل امام موسی کاظم علیه السلام در گچساران مانند نگینی درخشان در استان و شهرستان است.

وی با اشاره به تسلیت ایام فاطمیه بیان کرد: سوگواره یاس نبوی در45 بقعه متبرکه شاخص کهگیلویه و بویراحمد برگزارشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با توجه به زائران و مسافران بسیارتا کنون اقدامات بسیاری درحرم بی بی حکیمه انجام شده است.

حجت‌الاسلام نصیرالاسلامی عنوان کرد: وقف برای اسکان زائران از جمله نیازهای اساسی در محل بقعه متبرکه امامزاده بی بی حکیمه س می باشد.

وی گفت: این امام زاده بزرگوار، دختر باب‌الحوائج امام موسی کاظم(ع) و خواهر پیشوای هشتم شیعیان، امام رضا(ع) می‌باشد و این میزبان با کرامت، مرهم دل‌های دردمند و زائران شیفته‌ای است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: حرم این بانوی بزرگواراز اقصی نقاط ایران اسلامی و حتی کشورهای عربی و ساحل نشینان خلیج فارس، مقصد تبلور اعتقادی این دلدادگان می‌باشد.

حجت‌الاسلام نصیرالاسلامی بیان کرد: در تمام فصول سال و به ویژه ایام نوروز و اعیاد اسلامی، هزاران زائر با قصد قرب الهی، اظهار مودت و توسل به ساحت مقدس این معصوم زاده می‌جویند.

وی افزود: این بقعه متبرکه با کد تفضیلی ۳۰۰۰۸۳۵۱۰۰۰۰۰۰ در سامانه جامع بانک مدیریت اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه ثبت شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اکوتوریسم مفرح و دیدنی، مناظر طبیعی بدیع، منابع عظیم نفتی و شعله‌های رقصان گاز، آب گرم و معدنی شفا بخش و مردم روستایی راستین و مهمان نواز بی‌بی حکیمه(س) ومهم‌ترازهمه وجود مبارک و نازنین خواهر امام رضا(ع) و بارگاه آسمانی این بانوی بزرگوار، این منطقه را به میعادگاه زائران و سیاحانی بدل نموده که به زیارت دل آمده وسیاحت چشم می آیند،این مکان مقدس، فارغ از محاسبات مادی، وادی دل، دلدادگی و جاذبه‌های درونی است.

حجت‌الاسلام نصیرالاسلامی اضافه کرد: در سامانه جامع بانک مدیریت اطلاعات موقوفات و بقاع متبرکه کهگیلویه و بویراحمد 225 بقعه متبرکه ثبت شده است، که مدیریت آن با اوقاف و امور خیریه می باشد.

وی گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد دو رویکرد درباره امامزاده ها دارد که یک رویکرد طبق فرمایش امام خمینی (ره) این است که امامزاده ها باید محل آرامش مردم باشد و رویکرد دوم نیز طبق فرمایش مقام معظم رهبری امامزاده ها باید تبدیل به قطب فرهنگی شود. 

 مدیرکل اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به نگرش جدیدی که نسبت به امامزادگان و بقاع متبرکه به وجود آمده اضافه کرد: هم اکنون بسیاری از مراسم های ما در بقاع متبرکه انجام می شود که بخشی از این مراسم ها توسط اوقاف و امور خیریه و مراکز افق بقاع متبرکه انجام می شود که از جمله این برنامه ها میتوان به سوگواره عزاداری یاس نبوی اشاره کرد که هر ساله در ایام فاطمیه برگزار می شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کهگیلویه و بویراحمد و هیأت همراه از بقعه متبرکه امامزاده بی بی حکیمه سلام الله علیها بازدید کرد.

انتهای پیام/82033

منبع: فارس
شناسه خبر: 939703